Onions Peeled Red — 1kg
As of 30 Sept 2026, Onions Peeled Red 1kg is cheapest at New World at $6.99 ($6.99/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.89 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $6.99 — currently $6.99 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 9 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.15/100g
- Average
- $0.19/100g
- Highest
- $0.55/100g
Pak'nSaveNow$0.30/100g
Pak'nSaveNow$0.30/100g
New WorldNow$0.50/100g
New WorldNow$0.70/100g
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$0.15/100g
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$0.36/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
27 prices recorded · 23 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1kg | $2.99 | $0.30/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $2.99 | $0.30/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $3.49 | $0.35/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $6.99 | $0.70/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $2.29 | $0.15/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | 1kg | $2.99 | $0.30/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $3.59–$3.79 | $0.36/100g–$0.38/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | 1kg | $5.49 | $0.55/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | 1kg | $5.99 | $0.60/100g | In stock | 4 Augout of date · not compared | |
| Woolworths Fresh Vegetable | 1kg | $5.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | perkg | $6.95 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | ea | $5.99 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Best
Pak'nSaveOnions Peeled Red · 1kg$1.53/1kg$2.29Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLoose Red Onions · 1kg$2.99/1kg$2.99
Pak'nSaveLoose Red Onions · 1kg$2.99/1kg$2.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSavePeeled Red Onions · 1kg$2.99/1kg$2.99
Pak'nSave1kg$3.49/1kg$3.49
Pak'nSavePeeled Red Onions · 1kg$5.49/1kg$5.49Last seen 15 Jul · not compared
New WorldPeeled Red · 1kg$5.99/1kg$5.99Last seen 5 Aug · not compared
New WorldPeeled Red · 1kg$6.99/1kg$6.99
Pak'nSavePeeled Red Onion · ea$5.99Last seen 14 Jul · not compared
- 2

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Onions Peeled Red 1kg cheapest?
- New World has the lowest price at $6.99 ($6.99/1 kg).
- What is the unit price of Onions Peeled Red 1kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.70/100g.
- What is the lowest price ever for Onions Peeled Red 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Onions Peeled Red 1kg is $1.89 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.99 at New World.

