Meadow Fresh Meadowfresh Cottage Cheese light — 250g
As of 1 Oct 2026, Meadow Fresh Meadowfresh Cottage Cheese light 250g is cheapest at Pak'nSave at $4.79 ($1.92/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.19 at New World (11 Aug); highest: $5.49 — currently $4.79 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.68/100g
- Average
- $2.74/100g
- Highest
- $4.19/100g
8 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Meadow Fresh | 250g | $4.79 | $1.92/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 250g | $5.49 | $2.20/100g | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 250g | $4.19 | $1.68/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 250g | $4.19 | $4.19/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 250g | $4.20 | — | In stock | 21 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Meadow FreshBest
Pak'nSaveLite · 250g$1.68/100g$4.19Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSavecottage cheese light · 250g$1.92/100g$4.79
New WorldLite · 250g$2.20/100g$5.49
Pak'nSavecottage cheese light · 250g$4.19/100g$4.19Last seen 14 Jul · not compared
Woolworths NZcottage cheese light · 250g$4.20Last seen 22 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Meadow Fresh Meadowfresh Cottage Cheese light 250g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $4.79 ($1.92/100 g).
- What is the unit price of Meadow Fresh Meadowfresh Cottage Cheese light 250g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.92/100g.
- What is the lowest price ever for Meadow Fresh Meadowfresh Cottage Cheese light 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Meadow Fresh Meadowfresh Cottage Cheese light 250g is $4.19 at New World (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.79 at Pak'nSave.
