Mainland Semi-Soft Butter — 100g
Lowest recorded price: $8.99 at New World (21 Jul); highest: $18.69. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.08/100g
- Average
- $3.08/100g
- Highest
- $3.68/100g
At the average price
Pak'nSave · 500gNow$3.08/100gAll-time low
Pak'nSave · 100gNow$3.68/100g
New World · 500gNow$3.74/100g
New World · 100gNow$4.64/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 14 Jul$3.08/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$3.68/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
17 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mainland | 500g | $15.39 | $3.08/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $9.19 | $3.68/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 500g | $18.69 | $3.74/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $11.59 | $4.64/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $15.39 | $3.08/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 100g | $9.19 | $3.68/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 100g | $14.89 | $3.74/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 100g | $11.59 | $4.64/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 500g | $10.50 | — | In stock | 30 Sept |
$15.39$3.08/100gBest
Mainland · 500g
$9.19$3.68/100g
Mainland · 100g
$18.69$3.74/100g
Mainland · 500g
$11.59$4.64/100g
Mainland · 100g
$15.39$3.08/100g
Mainland · 100g
$9.19$3.68/100g
Mainland · 100g
$14.89$3.74/100g
Mainland · 100g
$11.59$4.64/100g
Mainland · 100g
$10.50
Mainland · 500g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

MainlandBest
Pak'nSaveButter Semi-Soft · 100g$3.08/100g$15.39Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveSemi-Soft · 500g$3.08/100g$15.39
Pak'nSaveSemi-Soft Butter · 100g$3.68/100g$9.19
Pak'nSaveSemi-Soft · 100g$3.68/100g$9.19Last seen 15 Jul · not compared
New WorldButter Semi-Soft · 100g$3.74/100g$14.89Last seen 15 Jul · not compared
New World500g$3.74/100g$18.69
New WorldSemi-Soft Butter · 100g$4.64/100g$11.59Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSemi-Soft · 100g$4.64/100g$11.59
Woolworths NZ500g$10.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Mainland Semi-Soft Butter 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mainland Semi-Soft Butter 100g is $8.99 at New World (21 Jul), since we began tracking in Jul 2026.