Fresh Fruit Red Grapes — perkg
As of 30 Sept 2026, Fresh Fruit Red Grapes perkg is cheapest at Woolworths NZ at $13.99 in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.99 at New World (14 Jul); highest: $15.99 — currently $13.99 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.60/100g
- Average
- $0.80/100g
- Highest
- $1.29/100g
Pak'nSave · 1kgNow$1.00/100gLow
Pak'nSave · 1kgNow$1.40/100g
New World · 1kgNow$1.60/100g
Pak'nSave · 500gNow$1.80/100g
Pak'nSave · 500gNow$2.00/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.60/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
26 prices recorded · 17 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1kg | $9.99 | $1.00/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $13.99 | $1.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $15.99 | $1.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 500g | $8.99 | $1.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sweet Celebrations | 500g | $9.99 | $2.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 500g | $9.99 | $2.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| New World | 1kg | $14.99 | $1.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh Fruit | perkg | $13.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 500g | $9.90 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

- 2

- 3

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Fresh Fruit Red Grapes perkg cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $13.99.
- What is the lowest price ever for Fresh Fruit Red Grapes perkg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fresh Fruit Red Grapes perkg is $5.99 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $13.99 at Woolworths NZ.

