Anchor Blue Milk — 3L
As of 1 Oct 2026, Anchor Blue Milk 3L is cheapest at New World at $8.49 ($2.83/1 L) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.81 at New World (1 Oct); highest: $8.92 — currently $8.49 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.28/100ml
- Average
- $0.37/100ml
- Highest
- $0.37/100ml
New World · 3LNow$0.28/100mlAll-time low
New World · 2LNow$0.29/100ml
Pak'nSave · 1LNow$0.30/100mlLow
New World · 1LNow$0.35/100ml
New World · 300mlNow$0.60/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 15 Jul$0.29/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
28 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anchor | 3L | $8.49 | $0.28/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Anchor | 2L | $5.69 | $0.29/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Anchor | 1L | $2.99 | $0.30/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Anchor | 1L | $2.99 | $0.30/100ml | In stock | 29 Sept | |
| Anchor | 1L | $3.54 | $0.35/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Anchor | 300ml | $1.81 | $0.60/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Anchor | 1L | $8.71 | $0.29/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Anchor | 1L | $3.57 | $0.36/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Anchor | 1L | $1.83 | $0.61/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Anchor | 1L | $8.92 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

AnchorBest
New WorldBlue · 3L$2.83/1L$8.49
New WorldBlue · 2L$2.85/1L$5.69
Pak'nSaveBlue Milk · #5016750_ea_000pns · 1L$2.90/1L$8.71Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveBlue · 1L$2.99/1L$2.99
Pak'nSaveBlue · 1L$2.99/1L$2.99
New WorldBlue · 1L$3.54/1L$3.54
Pak'nSaveBlue Milk · #5000518_ea_000pns · 1L$3.57/1L$3.57Last seen 15 Jul · not compared
New WorldBlue · 300ml$6.03/1L$1.81
Pak'nSaveBlue Milk · #5090710_ea_000pns · 1L$1.83/300ml$1.83Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZBlue Milk · #5016750_ea_000pns · 1L$8.92Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Anchor Blue Milk 3L cheapest?
- New World has the lowest price at $8.49 ($2.83/1 L).
- What is the unit price of Anchor Blue Milk 3L?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.28/100ml.
- What is the lowest price ever for Anchor Blue Milk 3L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Anchor Blue Milk 3L is $1.81 at New World (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $8.49 at New World.

