Spam Lite Ham · NZ — 340g

As of 29 Sept 2026, Spam Lite Ham · NZ 340g is cheapest at Pak'nSave at $5.99 ($17.62/1 kg) in New Zealand.

Prices updated 29 Sept 2026

Lowest recorded price: $5.99 at Pak'nSave (29 Sept); highest: $31.44 — currently $5.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$5.99
Average
$6.67
Highest
$23.50
Lowest ever
$5.99 · Sep '26
Highest ever
$31.44 · Jul '26
Trend
Down 75%
10% below average

5 prices recorded · 5 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Spam

    SpamCheapest

    Spam Lite Ham · NZ · 340g

    $17.62/1kg$5.99Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Spam

    SpamCheapest

    Spam Lite Ham · NZ · 340g

    $17.62/1kg$5.99Pak'nSave

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Spam Lite Ham · NZ 340g cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $5.99 ($17.62/1 kg).
What is the unit price of Spam Lite Ham · NZ 340g?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.76/100g.
What is the lowest price ever for Spam Lite Ham · NZ 340g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Spam Lite Ham · NZ 340g is $5.99 at Pak'nSave (29 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.99 at Pak'nSave.