Superb Herb Cut Basil — 40g
As of 30 Sept 2026, Superb Herb Cut Basil 40g is cheapest at Pak'nSave at $5.79 ($1.45/10 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.09 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $8.00 — currently $5.79 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 11 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.40/100g
- Average
- $3.83/100g
- Highest
- $14.50/100g
Pak'nSave · 40gNow$8.70/100g
New World · 40gNow$13.50/100g
Pak'nSave · 40gNow$14.50/100g
New World · 10gNow$24.50/100g
New World · 10gNow$36.60/100g
New World · 10gLast seen 15 Jul$1.40/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
14 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 40g | $3.49 | $8.70/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 40g | $5.39 | $13.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Superb Herb | 40g | $5.79 | $14.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 10g | $2.45 | $24.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Superb Herb | 10g | $5.49 | $36.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| Southern Fresh | 10g | $5.49 | $1.40/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 10g | $2.09 | $20.90/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Superb Herb | 10g | $5.29 | $35.30/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | Standard | $4.79–$4.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Herb | Standard | $5.45 | — | In stock | 30 Sept | |
| Superb Herb | 10g | $5.45 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Herb | 100g | $8.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | Standard | $4.89 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | 1 pack | $4.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Herb | Standard | $4.95 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 10 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 10 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

- 2

- 3

- 4

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Superb Herb Cut Basil 40g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $5.79 ($1.45/10 g).
- What is the unit price of Superb Herb Cut Basil 40g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $14.50/100g.
- What is the lowest price ever for Superb Herb Cut Basil 40g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Superb Herb Cut Basil 40g is $2.09 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $5.79 at Pak'nSave.