Superb Herb Lemon Grass Standard — 30g
As of 30 Sept 2026, Superb Herb Lemon Grass Standard 30g is cheapest at New World at $5.49 ($1.83/10 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $5.49 — currently $5.49 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.30/100g
- Average
- $0.30/100g
- Highest
- $0.50/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.45/100g
New World · 1kgNow$0.50/100g
Pak'nSave · 30gNow$17.60/100g
New World · 30gNow$18.30/100g
10 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1kg | $4.49 | $0.45/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 30g | $5.29 | $17.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 30g | $5.49 | $18.30/100g | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | Standard | $3.45 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 10 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 10 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Superb Herb Lemon Grass Standard 30g cheapest?
- New World has the lowest price at $5.49 ($1.83/10 g).
- What is the unit price of Superb Herb Lemon Grass Standard 30g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $18.30/100g.
- What is the lowest price ever for Superb Herb Lemon Grass Standard 30g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Superb Herb Lemon Grass Standard 30g is $2.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.49 at New World.


