Vegemite Yeast Spread — 380g
As of 30 Sept 2026, Vegemite Yeast Spread 380g is cheapest at Pak'nSave at $7.99 ($2.10/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.09 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $9.30 — currently $7.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.10/100g
- Average
- $2.29/100g
- Highest
- $2.31/100g
Pak'nSave · 380gNow$2.26/100g
Pak'nSave · 100gNow$2.50/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$2.31/100g
Pak'nSave · 380gLast seen 15 Jul$2.31/100g
New World · 100gLast seen 12 Aug$2.83/100g
16 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vegemite | 380g | $7.99–$8.59 | $2.10/100g–$2.26/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Vegemite | 100g | $5.49–$5.99 | $2.50/100g–$2.72/100g | In stock | 30 Sept | |
| Vegemite | 100g | $5.09 | $2.31/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Vegemite | 380g | $8.76 | $2.31/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Vegemite | 100g | $8.56 | $2.83/100g | In stock | 11 Augout of date · not compared | |
| Vegemite | 380g | $8.30 | — | In stock | 21 Julout of date · not compared | |
| Vegemite | 280g | $6.80 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

VegemiteBest
Pak'nSaveYeast · 380g$2.10/100g–$2.26/100g$7.99–$8.59
Pak'nSaveSpread · #5004378 · 100g$2.31/100g$5.09Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSpread · NZ · 380g$2.31/100g$8.76Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSpread · 100g$2.50/100g–$2.72/100g$5.49–$5.99
New WorldSpread · 100g$2.83/100g$8.56Last seen 12 Aug · not compared
Woolworths NZYeast · 280g$6.80Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZYeast · 380g$8.30Last seen 22 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Vegemite Yeast Spread 380g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $7.99 ($2.10/100 g).
- What is the unit price of Vegemite Yeast Spread 380g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.10/100g.
- What is the lowest price ever for Vegemite Yeast Spread 380g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Vegemite Yeast Spread 380g is $5.09 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.99 at Pak'nSave.
