Tegel Free Range Chicken Steaks Standard — 650g
As of 29 Sept 2026, Tegel Free Range Chicken Steaks Standard 650g is cheapest at Woolworths NZ at $8.00 in New Zealand.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $8.00 at Woolworths NZ (29 Sept); highest: $16.00 — currently $8.00 at Woolworths NZ. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.22/100g
- Average
- $0.24/100g
- Highest
- $2.15/100g
Pak'nSave · 4 pkNow$0.22/100gAll-time low
New World · 650gNow$0.98/100gLow
Pak'nSave · 650gNow$2.15/100gLow
Pak'nSave · 650gNow$2.23/100g
10 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tegel | 4 pk | $8.79 | $0.22/100g | In stock | 14 Jul | |
| Tegel | 650g | $9.79 | $0.98/100g | In stock | 14 Jul | |
| Tegel | 650g | $13.95–$14.49 | $2.15/100g–$2.23/100g | In stock | 14 Jul | |
| Tegel | 650g | $14.49 | $2.23/100g | In stock | 14 Jul | |
| Tegel | ea | $8.99 | $2.25/4 pack | In stock | 14 Jul | |
| Tegel | 650g | $8.00 | — | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

Woolworths NZ650g$8.00
Pak'nSaveChargrill · 4 pk$2.20/1 ea$8.79
New WorldFree Range Chargrill Chicken Steaks · ea$2.52/1 ea$10.09
New WorldFree Range Chargrill Chicken Steaks · 650g$9.79/1kg$9.79
Pak'nSaveFree Range Chargrill Chicken Steaks · 650g$21.46/1kg–$22.29/1kg$13.95–$14.49
Pak'nSave650g$22.29/1kg$14.49
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tegel Free Range Chicken Steaks Standard 650g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $8.00.
- What is the lowest price ever for Tegel Free Range Chicken Steaks Standard 650g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tegel Free Range Chicken Steaks Standard 650g is $8.00 at Woolworths NZ (29 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $8.00 at Woolworths NZ.

