Mainland Salted Butter · NZ — 250g
As of 30 Sept 2026, Mainland Salted Butter · NZ 250g is cheapest at New World at $6.39 ($3.36/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $11.79 — currently $6.39 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.80/100g
- Average
- $2.64/100g
- Highest
- $2.64/100g
Pak'nSave · 500gNow$1.80/100gAll-time low
New World · 500gNow$2.20/100g
Pak'nSave · 100gNow$2.40/100g
New World · 250gNow$3.36/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 14 Jul$1.96/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$2.36/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
13 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mainland | 500g | $8.99 | $1.80/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 500g | $10.99 | $2.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $5.99 | $2.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 250g | $6.39 | $3.36/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $9.79 | $1.96/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 100g | $11.79 | $2.36/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 100g | $9.29 | $3.72/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

MainlandBest
Pak'nSaveSalted · 500g$1.80/100g$8.99
Pak'nSaveOrganic Salted Butter · NZ · 100g$1.96/100g$9.79Last seen 14 Jul · not compared
New WorldSalted · 500g$2.20/100g$10.99
New WorldSalted Butter · 100g$2.36/100g$11.79Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSalted Butter · 100g$2.40/100g$5.99
New WorldSalted Butter · NZ · 250g$3.36/100g$6.39
New WorldOrganic Salted Butter · NZ · 100g$3.72/100g$9.29Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mainland Salted Butter · NZ 250g cheapest?
- New World has the lowest price at $6.39 ($3.36/100 g).
- What is the unit price of Mainland Salted Butter · NZ 250g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $3.36/100g.
- What is the lowest price ever for Mainland Salted Butter · NZ 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mainland Salted Butter · NZ 250g is $5.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.39 at New World.
