Philadelphia Lactose Free Cream Cheese — 250g
As of 1 Oct 2026, Philadelphia Lactose Free Cream Cheese 250g is cheapest at New World at $5.99 ($2.40/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.30 at Woolworths NZ (14 Jul); highest: $5.99 — currently $5.99 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.20/100g
- Average
- $2.21/100g
- Highest
- $2.40/100g
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Philadelphia | 250g | $5.49 | $2.20/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Philadelphia | 250g | $5.99 | $2.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Philadelphia | 250g | $5.99 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Philadelphia Lactose Free Cream Cheese 250g cheapest?
- New World has the lowest price at $5.99 ($2.40/100 g).
- What is the unit price of Philadelphia Lactose Free Cream Cheese 250g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $2.40/100g.
- What is the lowest price ever for Philadelphia Lactose Free Cream Cheese 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Philadelphia Lactose Free Cream Cheese 250g is $5.30 at Woolworths NZ (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.99 at New World.

