Metamucil Orange Smooth Fibre Powder 114 Doses · NZ — 673g
Lowest recorded price: $8.87 at New World (14 Jul); highest: $47.09. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $6.57/100g
- Average
- $10.52/100g
- Highest
- $39.39/100g
274% above average
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$6.57/100g
New World · 425gLast seen 15 Jul$11.08/100g
Pak'nSave · 425gLast seen 15 Jul$39.39/100g
10 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Metamucil | 100g | $44.19 | $6.57/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Metamucil | 425g | $8.87 | $8.87/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Metamucil | 425g | $39.39 | $9.27/100g–$39.39/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Metamucil | 673g | $46.99 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$44.19$6.57/100g
Metamucil · 100g
$8.87$8.87/100g
Metamucil · 425g
$39.39$9.27/100g–$39.39/100g
Metamucil · 425g
$46.99
Metamucil · 673g
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Pak'nSaveOrange Smooth Daily Fibre Supplement · 100g$6.57/100g$44.19Last seen 15 Jul · not compared
New WorldOrange Smooth · 425g$8.87/100g$8.87Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveOrange Smooth · 425g$9.27/100g–$39.39/100g$39.39Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZOrange Smooth Fibre Powder 114 Doses · NZ · 673g$46.99Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Metamucil Orange Smooth Fibre Powder 114 Doses · NZ 673g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Metamucil Orange Smooth Fibre Powder 114 Doses · NZ 673g is $8.87 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026.