Pams Strawberries — 500g

As of 30 Sept 2026, Pams Strawberries 500g is cheapest at Pak'nSave at $7.89 ($15.78/1 kg) in New Zealand — about 1% below the 2-retailer average of $7.94.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $7.89 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $7.99 — currently $7.89 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$1.58/100g
Average
$1.58/100g
Highest
$1.60/100g
Lowest ever
$1.58/100g · Jul '26
Highest ever
$1.60/100g · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

3 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Pams

    PamsCheapest

    Pams Strawberries · 500g

    $15.78/1kg$7.89Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Pams

    PamsCheapest

    Pams Strawberries · 500g

    $15.78/1kg$7.89Pak'nSave

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Pams Strawberries 500g cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $7.89 ($15.78/1 kg).
How much does Pams Strawberries 500g cost?
Prices range from $7.89 to $7.99 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $7.94.
What is the unit price of Pams Strawberries 500g?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.58/100g.
Which supermarkets sell Pams Strawberries 500g?
Pams Strawberries 500g is available at Pak'nSave and New World.
What is the lowest price ever for Pams Strawberries 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Strawberries 500g is $7.89 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.89 at Pak'nSave.