Heinz Seriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ — 100ml
As of 30 Sept 2026, Heinz Seriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ 100ml is cheapest at Pak'nSave at $6.99 ($2.37/100 ml) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.29 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $10.09 — currently $6.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $1.72/100ml
- Average
- $1.72/100ml
- Highest
- $2.02/100ml
Pak'nSave · 500mlNow$2.02/100ml
Pak'nSave · 100mlNow$2.37/100ml
New World · 100mlLast seen 15 Jul$2.37/100ml
9 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 500ml | $10.09 | $2.02/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 100ml | $6.99 | $2.37/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 100ml | $6.99 | $2.37/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 460g | $7.79 | $1.69/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 460g | $7.99 | $1.74/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 100ml | $5.50 | — | In stock | 21 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

HeinzBest
Woolworths NZSeriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ · 100ml$5.50Last seen 22 Jul · not compared
Pak'nSaveGarlic Lovers Aioli · 500ml$2.02/100ml$10.09
Pak'nSaveSeriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ · 100ml$2.37/100ml$6.99
New WorldSeriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ · 100ml$2.37/100ml$6.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveGarlic Aioli · 460g$1.69/100g$7.79
New WorldGarlic Aioli · 460g$1.74/100g$7.99Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Seriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ 100ml cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $6.99 ($2.37/100 ml).
- What is the unit price of Heinz Seriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ 100ml?
- Priced per 100ml. Pak'nSave offers the best value at $2.37/100ml.
- What is the lowest price ever for Heinz Seriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ 100ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Seriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · NZ 100ml is $5.29 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.99 at Pak'nSave.

