Hellers Streaky Bacon Standard — 250g
As of 1 Oct 2026, Hellers Streaky Bacon Standard 250g is cheapest at Woolworths NZ at $7.50 in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.99 at New World (11 Aug); highest: $21.99 — currently $7.50 at Woolworths NZ. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.00/100g
- Average
- $3.36/100g
- Highest
- $27.56/100g
New World · 1kgNow$3.36/100gLow
New World · 1kgNow$3.36/100gLow
Pak'nSave · 1000gLast seen 15 Jul$1.89/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 15 Jul$1.89/100g
Pak'nSave · 250gLast seen 15 Jul$2.76/100g
Pak'nSave · 250gLast seen 15 Jul$2.76/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
26 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hellers | 1kg | $7.29 | $3.36/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Hellers | 1kg | $7.29 | $3.36/100g | In stock | 29 Sept | |
| Hellers | 1000g | $15.10 | $1.89/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Hellers | 1kg | $15.10 | $1.89/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Hellers | 250g | $6.89 | $2.76/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Hellers | 250g | $6.89 | $2.76/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Hellers | 1kg | $6.89 | $2.76/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Hellers | 250g | $7.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Hellers | 400g | $10.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Hellers | 1kg | $7.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Hellers | 800g | $21.99 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

HellersBest
Pak'nSaveOl' Smokey Streaky Bacon · 1000g$18.88/1kg$15.10Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveOl' Smokey Streaky Bacon · 1kg$18.88/1kg$15.10Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveBacon Manuka Smoked Streaky · 1kg$27.56/1kg$6.89Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveOl' Smokey · 250g$27.56/1kg$6.89Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveHoney Cured · 250g$27.56/1kg$6.89Last seen 15 Jul · not compared
New WorldBacon Manuka Smoked Streaky · 1kg$33.56/1kg$7.29
New WorldOl' Smokey Streaky Bacon · 1kg$33.56/1kg$7.29
Woolworths NZ250g$7.50
Woolworths NZOl' Smokey Streaky Bacon · 1kg$7.50
Woolworths NZStreaky · 400g$10.00
Woolworths NZHoney Cured Streaky · 800g$21.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Hellers Streaky Bacon Standard 250g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $7.50.
- What is the lowest price ever for Hellers Streaky Bacon Standard 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Hellers Streaky Bacon Standard 250g is $5.99 at New World (11 Aug), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $7.50 at Woolworths NZ.



