Pams Navel Oranges — 1.5kg
As of 30 Sept 2026, Pams Navel Oranges 1.5kg is cheapest at New World at $5.99 ($3.99/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (4 Aug); highest: $8.99 — currently $5.99 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.30/100g
- Average
- $0.31/100g
- Highest
- $0.65/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.35/100g
New World · 1.5kgNow$0.40/100g
New World · 1kgNow$0.40/100g
New World · StandardNow$0.50/100gLow
New World · 1.5kgLast seen 15 Jul$0.60/100g
14 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1kg | $3.49 | $0.35/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $3.79 | $0.38/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1.5kg | $5.99 | $0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $3.99 | $0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | Standard | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $2.99 | $0.30/100g | In stock | 21 Julout of date · not compared | |
| New World | 1.5kg | $8.99 | $0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh Fruit | 1.5kg | $6.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | 1.25kg | $8.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | Standard | $4.98 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

- 2

- 3

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Navel Oranges 1.5kg cheapest?
- New World has the lowest price at $5.99 ($3.99/1 kg).
- What is the unit price of Pams Navel Oranges 1.5kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.40/100g.
- What is the lowest price ever for Pams Navel Oranges 1.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Navel Oranges 1.5kg is $2.99 at Pak'nSave (4 Aug), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $5.99 at New World.
