Fresh Vegetable Lettuce trio — Standard
As of 30 Sept 2026, Fresh Vegetable Lettuce trio Standard is cheapest at Woolworths NZ at $3.50 in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.59 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $6.49 — currently $3.50 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 18 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.00/100g
- Average
- $0.07/100g
- Highest
- $3.79/100g
Pak'nSave · 250gNow$2.40/100g
New World · 250gNow$2.60/100gLow
Pak'nSave · 100gNow$3.79/100g
New World · 100gNow$4.19/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 15 Jul$2.42/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$3.16/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
94 prices recorded · 64 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 250g | $5.99 | $2.40/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 250g | $6.49 | $2.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $3.79 | $3.79/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $4.19 | $4.19/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $1.99–$3.79 | $1.99/100g–$3.16/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $5.99–$6.04 | $2.42/100g–$5.99/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fancy | Standard | $1.59 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Cut | Standard | $1.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Unknown | Standard | $3.49 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | Standard | $3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | Standard | $3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | Standard | $3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | Standard | $3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | Standard | $3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Plantae | 1 pk | $3.89 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | Standard | $4.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1 pk | $4.99 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1 pk | $3.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | Standard | $3.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | 1 pk | $3.79 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Plantae | 1 pk | $3.89 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

- –

- –

- –

- –

- –

- 1

PamsBest
Pak'nSaveBaby Leaf · 100g$1.99/100g$1.99–$3.79Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveBaby Leaf Lettuce · 1kg$5.99/100g$5.99–$6.04Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveFancy Lettuce · 1 pk$3.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveHydroponic Lettuce · 1 pk$4.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveBaby Leaf Lettuce · 250g$23.96/1kg$5.99
New WorldBaby Leaf Lettuce · 250g$25.96/1kg$6.49
Pak'nSaveBaby Leaf Lettuce · 100g$37.90/1kg$3.79
New WorldBaby Leaf Lettuce · 100g$41.90/1kg$4.19
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Fresh Vegetable Lettuce trio Standard cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $3.50.
- What is the lowest price ever for Fresh Vegetable Lettuce trio Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fresh Vegetable Lettuce trio Standard is $1.59 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.50 at Woolworths NZ.
