Whittaker's Whittakers Almond Gold Chocolate — 250g
As of 1 Oct 2026, Whittaker's Whittakers Almond Gold Chocolate 250g is cheapest at Woolworths NZ at $8.49 in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.99 at New World (14 Jul); highest: $8.49 — currently $8.49 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.14/100g
- Average
- $2.89/100g
- Highest
- $2.92/100g
Pak'nSave · 250gNow$2.64/100g
New World · 250gNow$3.40/100g
New World · 3 pkNow$4.88/100g
New World · 100gNow$5.98/100g
Pak'nSave · 3 pkLast seen 15 Jul$4.07/100g
Pak'nSave · 250gLast seen 14 Jul$7.09/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
30 prices recorded · 15 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Whittaker's | 250g | $6.59 | $2.64/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Whittaker's | 250g | $7.49 | $3.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Whittaker's | 3 pk | $6.59 | $4.88/100g | In stock | 1 Oct | |
| Whittaker's | 100g | $2.69 | $5.98/100g | In stock | 1 Oct | |
| Whittaker's | 250g | $7.09 | $2.84/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Whittaker's | 250g | $7.09 | $2.84/100g–$7.09/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Whittaker's | 3 pk | $5.49 | $4.07/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Whittaker's | 100g | $5.49 | $5.49/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Whittaker's | 250g | $8.49 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Whittaker'sBest
Pak'nSaveAlmond Gold 33% Cocoa · 250g$2.64/100g$6.59
Pak'nSaveAlmond Gold · 250g$2.84/100g–$7.09/100g$7.09Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveAlmond Gold 33% Cocoa · 250g$2.84/100g$7.09Last seen 15 Jul · not compared
New WorldAlmond Gold 33% Cocoa · 250g$3.40/100g$7.49
Pak'nSaveAlmond Gold · 3 pk$4.07/100g$5.49Last seen 15 Jul · not compared
New WorldAlmond Gold · 3 pk$4.88/100g$6.59
Pak'nSaveAlmond Gold · 100g$5.49/100g$5.49Last seen 14 Jul · not compared
New WorldAlmond Gold · 100g$5.98/100g$2.69
Woolworths NZAlmond Gold · 250g$8.49
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Whittaker's Whittakers Almond Gold Chocolate 250g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $8.49.
- What is the lowest price ever for Whittaker's Whittakers Almond Gold Chocolate 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Whittaker's Whittakers Almond Gold Chocolate 250g is $1.99 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $8.49 at Woolworths NZ.

