Ambrosia Apples — 1.5kg

As of 30 Sept 2026, Ambrosia Apples 1.5kg is cheapest at Pak'nSave at $7.99 ($5.33/1 kg) in New Zealand — about 3% below the 2-retailer average of $8.24.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $7.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $8.49 — currently $7.99 at Pak'nSave. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$7.99
Average
$8.00
Highest
$8.49
Lowest ever
$7.99 · Sep '26
Highest ever
$8.49 · Sep '26
Trend
Down 6%
At the average price

2 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Ambrosia

    AmbrosiaCheapest

    Ambrosia Apples · 1.5kg

    $5.33/1kg$7.99Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Ambrosia

    AmbrosiaCheapest

    Ambrosia Apples · 1.5kg

    $5.33/1kg$7.99Pak'nSave

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Ambrosia Apples 1.5kg cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $7.99 ($5.33/1 kg).
How much does Ambrosia Apples 1.5kg cost?
Prices range from $7.99 to $8.49 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $8.24.
What is the unit price of Ambrosia Apples 1.5kg?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.53/100g.
Which supermarkets sell Ambrosia Apples 1.5kg?
Ambrosia Apples 1.5kg is available at Pak'nSave and New World.
What is the lowest price ever for Ambrosia Apples 1.5kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Ambrosia Apples 1.5kg is $7.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $7.99 at Pak'nSave.