Chop chicken lite mayo canned — 160g
As of 1 Oct 2026, Chop chicken lite mayo canned 160g is cheapest at Woolworths NZ at $3.69 in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $26.19 — currently $3.69 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.03/100g
- Average
- $1.87/100g
- Highest
- $2.12/100g
Pak'nSave · 160gNow$2.12/100g
Pak'nSave · 85gNow$2.69/100g
New World · 160gLast seen 15 Jul$0.03/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$2.34/100g
New World · 85gLast seen 15 Jul$3.52/100g
15 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Chop Chop | 160g | $3.39 | $2.12/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Chop Chop | 85g | $2.29 | $2.69/100g | In stock | 1 Oct | |
| Chop Chop | 160g | $26.19 | $0.03/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chop Chop | 100g | $5.50 | $1.75/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chop Chop | 160g | $2.99 | $1.87/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chop Chop | 85g | $1.99 | $2.34/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chop Chop | 85g | $2.99 | $3.52/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chop Chop | 160g | $3.69 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Chop ChopBest
Pak'nSaveLite Mayo Shredded Cooked Chicken Breast · 160g$1.87/100g$2.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLite Mayo Shredded Cooked Chicken Breast · 100g$2.34/100g$1.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLite Mayo · 85g$2.34/100g$1.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLite Mayo Shredded Cooked Chicken Breast · 160g$21.19/1kg$3.39
Pak'nSaveLite Mayo · 85g$26.94/1kg$2.29
New WorldLite Mayo · 85g$35.18/1kg$2.99Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZcanned chicken lite mayo · 160g$3.69
New WorldLite Mayo Shredded Cooked Chicken Breast · 160g$26.19/100kg$26.19Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Chop chicken lite mayo canned 160g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $3.69.
- What is the lowest price ever for Chop chicken lite mayo canned 160g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Chop chicken lite mayo canned 160g is $1.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.69 at Woolworths NZ.

