Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread — 700g
As of 30 Sept 2026, Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread 700g is cheapest at Pak'nSave at $4.02 ($0.57/100 g) in New Zealand — about 5% below the 2-retailer average of $4.21.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.29 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $8.00 — currently $4.02 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.50/100g
- Average
- $0.58/100g
- Highest
- $0.58/100g
Pak'nSaveNow$0.57/100g
New WorldNow$0.63/100gLow
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$0.57/100g
New WorldLast seen 15 Jul$0.64/100g
28 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Molenberg | 700g | $4.02 | $0.57/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Molenberg | 700g | $4.39 | $0.63/100g | In stock | 30 Sept | |
| Molenberg | 700g | $3.99 | $0.57/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Molenberg | 700g | $4.45 | $0.64/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Molenberg | 700g | $4.45 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

MolenbergBest
Pak'nSaveSoy & Linseed · 700g$0.57/100g$3.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveVitality Soy & Linseed · 700g$0.57/100g$4.02
New WorldVitality Soy & Linseed · 700g$0.63/100g$4.39
New WorldSoy & Linseed · 700g$0.64/100g$4.45Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZVitality Soy & Linseed · 700g$4.45Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread 700g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $4.02 ($0.57/100 g).
- How much does Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread 700g cost?
- Prices range from $4.02 to $4.39 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $4.21.
- What is the unit price of Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread 700g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.57/100g.
- Which supermarkets sell Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread 700g?
- Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread 700g is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread 700g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Molenberg Vitality Soy & Linseed Bread 700g is $3.29 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.02 at Pak'nSave.