Chelsea Raw Crystal Sugar — 500g
As of 30 Sept 2026, Chelsea Raw Crystal Sugar 500g is cheapest at Woolworths NZ at $2.40 in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $2.69 — currently $2.40 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.40/100g
- Average
- $0.40/100g
- Highest
- $0.46/100g
Pak'nSaveNow$0.40/100gAll-time low
New WorldNow$0.48/100gLow
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$0.40/100g
Pak'nSaveLast seen 14 Jul$0.40/100g
14 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Chelsea | 500g | $1.99–$2.29 | $0.40/100g–$0.46/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 500g | $2.19 | $0.48/100g | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 500g | $1.99 | $0.40/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chelsea | 500g | $1.99 | $0.40/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chelsea | 500g | $2.40 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

ChelseaBest
Pak'nSaveRaw Crystal · 500g$0.40/100g$1.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveRaw Sugar Unrefined · 500g$0.40/100g–$0.46/100g$1.99–$2.29
Pak'nSaveUnrefined Raw Sugar · 500g$0.40/100g$1.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldUnrefined Raw Sugar · 500g$0.48/100g$2.19
Woolworths NZRaw Crystal · 500g$2.40
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Chelsea Raw Crystal Sugar 500g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $2.40.
- What is the lowest price ever for Chelsea Raw Crystal Sugar 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Chelsea Raw Crystal Sugar 500g is $1.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.40 at Woolworths NZ.
