Meadow Fresh Traditional Cream Cheese — 150g
As of 1 Oct 2026, Meadow Fresh Traditional Cream Cheese 150g is cheapest at New World at $3.79 ($2.53/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.40 at Woolworths NZ (14 Jul); highest: $5.69 — currently $3.79 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.92/100g
- Average
- $2.13/100g
- Highest
- $4.79/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.92/100gAll-time low
New World · 100gNow$2.28/100gLow
New World · 150gNow$2.53/100g
15 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Meadow Fresh | 100g | $4.79 | $1.92/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 100g | $5.69 | $2.28/100g | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 150g | $3.79 | $2.53/100g | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 100g | $4.79 | $4.79/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 150g | $3.79 | — | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Fresh | 150g | $3.79 | — | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Fresh | 250g | $5.10 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Meadow FreshBest
Pak'nSaveTraditional Cream Cheese · 100g$1.92/100g$4.79
New WorldTraditional Cream Cheese · 100g$2.28/100g$5.69
New WorldTraditional Cream · 150g$2.53/100g$3.79
Pak'nSaveTraditional Cream Cheese · 100g$4.79/100g$4.79Last seen 14 Jul · not compared
Woolworths NZ150g$3.79
Woolworths NZcream cheese · 150g$3.79
Woolworths NZcream cheese · 250g$5.10
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Meadow Fresh Traditional Cream Cheese 150g cheapest?
- New World has the lowest price at $3.79 ($2.53/100 g).
- What is the unit price of Meadow Fresh Traditional Cream Cheese 150g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $2.53/100g.
- What is the lowest price ever for Meadow Fresh Traditional Cream Cheese 150g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Meadow Fresh Traditional Cream Cheese 150g is $3.40 at Woolworths NZ (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.79 at New World.
