New World Ambrosia Apples — 1kg
As of 30 Sept 2026, New World Ambrosia Apples 1kg is cheapest at New World at $6.49 ($6.49/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.49 at New World (14 Jul); highest: $8.45 — currently $6.49 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.45/100g
- Average
- $0.45/100g
- Highest
- $0.65/100g
New WorldNow$0.65/100g
Pak'nSaveNow$0.65/100g
New WorldLast seen 15 Jul$0.45/100g
New WorldLast seen 15 Jul$0.50/100g
19 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ambrosia | 1kg | $5.89–$6.49 | $0.59/100g–$0.65/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| New World | 1kg | $6.49 | $0.65/100g | In stock | 30 Sept | |
| New World | 1kg | $4.49 | $0.45/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Nz | 1kg | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh Fruit | Standard | $6.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | 1.5kg | $8.45 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

- 2

- 3

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is New World Ambrosia Apples 1kg cheapest?
- New World has the lowest price at $6.49 ($6.49/1 kg).
- What is the unit price of New World Ambrosia Apples 1kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.65/100g.
- What is the lowest price ever for New World Ambrosia Apples 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for New World Ambrosia Apples 1kg is $4.49 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.49 at New World.
