Pams Colby Flavoured Processed Cheese Slices — 250g
As of 30 Sept 2026, Pams Colby Flavoured Processed Cheese Slices 250g is cheapest at New World at $4.49 ($1.80/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $4.49 — currently $4.49 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.60/100g
- Average
- $1.63/100g
- Highest
- $1.80/100g
New World · 250gNow$1.80/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$1.60/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$1.60/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.80/100g
10 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 250g | $4.49 | $1.80/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $3.99 | $1.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 100g | $3.99 | $1.60/100g–$3.99/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 100g | $4.49 | $1.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveColby Flavoured · 100g$1.60/100g$3.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveColby Flavoured Processed Cheese Slices · 100g$1.60/100g–$3.99/100g$3.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldColby Flavoured · 250g$1.80/100g$4.49
New WorldColby Flavoured · 100g$1.80/100g$4.49Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Colby Flavoured Processed Cheese Slices 250g cheapest?
- New World has the lowest price at $4.49 ($1.80/100 g).
- What is the unit price of Pams Colby Flavoured Processed Cheese Slices 250g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.80/100g.
- What is the lowest price ever for Pams Colby Flavoured Processed Cheese Slices 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Colby Flavoured Processed Cheese Slices 250g is $3.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.49 at New World.