Wattie's Italian Style Tomatoes — 1kg
Lowest recorded price: $1.79 at New World (4 Aug); highest: $8.69. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.60/100g
- Average
- $0.67/100g
- Highest
- $7.88/100g
12% above average
New World · 400gNow$0.75/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 15 Jul$0.60/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.67/100g
Pak'nSave · 400gLast seen 14 Jul$0.82/100g
13 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 400g | $2.99 | $0.75/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 1kg | $5.98 | $0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 1kg | $2.69 | $0.67/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 400g | $3.15–$3.29 | $0.82/100g–$7.88/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 400g | $3.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$2.99$0.75/100gBest
Wattie's · 400g
$5.98$0.60/100g
Wattie's · 1kg
$2.69$0.67/100g
Wattie's · 1kg
$3.15–$3.29$0.82/100g–$7.88/100g
Wattie's · 400g
$3.49
Wattie's · 400g
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Wattie'sBest
Pak'nSaveItalian Style Tomatoes · 1kg$5.98/1kg$5.98Last seen 15 Jul · not compared
New WorldItalian Style Tomatoes · 1kg$6.73/1kg$2.69Last seen 15 Jul · not compared
New World400g$7.48/1kg$2.99
Pak'nSave400g$7.88/100g$3.15–$3.29Last seen 14 Jul · not compared
Woolworths NZ400g$3.49Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Wattie's Italian Style Tomatoes 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Italian Style Tomatoes 1kg is $1.79 at New World (4 Aug), since we began tracking in Jun 2026.
