Anchor Standard Blue Milk — 1L
Lowest recorded price: $1.59 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $6.76. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.29/100ml
- Average
- $0.29/100ml
- Highest
- $0.37/100ml
1% above average
Pak'nSave · 2LNow$0.29/100mlAll-time low
Pak'nSave · 1LNow$0.30/100mlLow
Pak'nSave · 1LNow$0.37/100ml
New World · 1LNow$0.38/100ml
Pak'nSave · 250mlNow$0.64/100mlLow
Pak'nSave · 250mlNow$0.64/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
21 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anchor | 2L | $5.85 | $0.29/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 1L | $2.99 | $0.30/100mlBest | In stock | 29 Sept | |
| Anchor | 1L | $3.69 | $0.37/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 1L | $3.69 | $0.37/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 1L | $3.79 | $0.38/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 250ml | $1.59 | $0.64/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 250ml | $1.59 | $0.64/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 250ml | $6.76 | $2.70/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 2L | $6.03 | — | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 1L | $3.73 | — | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 1L | $3.40 | — | In stock | 14 Jul |
$5.85$0.29/100ml
Anchor · 2L
$2.99$0.30/100mlBest
Anchor · 1L
$3.69$0.37/100ml
Anchor · 1L
$3.69$0.37/100ml
Anchor · 1L
$3.79$0.38/100ml
Anchor · 1L
$1.59$0.64/100ml
Anchor · 250ml
$1.59$0.64/100ml
Anchor · 250ml
$6.76$2.70/100ml
Anchor · 250ml
$6.03
Anchor · 2L
$3.73
Anchor · 1L
$3.40
Anchor · 1L
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

AnchorBest
Pak'nSaveBlue Longlife Milk UHT · 250ml$1.59/250ml$1.59
New WorldBlue Longlife Milk UHT · 250ml$6.76/250ml$6.76
Pak'nSaveBlue UHT Longlife Milk · 250ml$1.59/0.25L$1.59
Pak'nSaveStandard Blue · 2L$2.93/1L$5.85
Pak'nSaveBlue · 1L$2.99/1L$2.99
Pak'nSaveBlue · 1L$3.69/1L$3.69
Pak'nSaveBlue UHT Milk · 1L$3.69/1L$3.69
New WorldBlue UHT Milk · 1L$3.79/1L$3.79
Woolworths NZBlue Top · 1L$3.40
Woolworths NZStandard Blue · 1L$3.73
Woolworths NZStandard Blue · 2L$6.03
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Anchor Standard Blue Milk 1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Anchor Standard Blue Milk 1L is $1.59 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026.

