Surf Tropical Laundry Powder — 3kg
Lowest recorded price: $4.79 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $21.19. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.38/100g
- Average
- $1.11/100g
- Highest
- $5.79/100g
33% below average
New World · 1kgNow$0.74/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 12 Aug$0.48/100g
Pak'nSave · 3kgLast seen 15 Jul$21.19/100g
14 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Surf | 1kg | $7.39 | $0.74/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Surf | 3kg | $11.49–$21.19 | $0.38/100g–$21.19/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Surf | 1kg | $4.79 | $0.48/100g | In stock | 11 Augout of date · not compared | |
| Surf | 1kg | $5.69 | $0.57/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Surf | 1kg | $5.50 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Surf | 3kg | $16.79 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$7.39$0.74/100gBest
Surf · 1kg
$11.49–$21.19$0.38/100g–$21.19/100g
Surf · 3kg
$4.79$0.48/100g
Surf · 1kg
$5.69$0.57/100g
Surf · 1kg
$5.50
Surf · 1kg
$16.79
Surf · 3kg
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

SurfBest
Pak'nSaveTropical · 3kg$0.38/100g–$21.19/100g$11.49–$21.19Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveTropical · 1kg$0.48/100g$4.79Last seen 12 Aug · not compared
Pak'nSaveTropical · 1kg$0.57/100g$5.69Last seen 15 Jul · not compared
New WorldTropical · 1kg$0.74/100g$7.39
Woolworths NZTropical · 1kg$5.50Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZTropical · 3kg$16.79Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Surf Tropical Laundry Powder 3kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Surf Tropical Laundry Powder 3kg is $4.79 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jun 2026.
