Leggo's Mushroom Chunky Tomato & Herbs Bolognese Sauce — 500g
Lowest recorded price: $4.39 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $5.29. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.88/100g
- Average
- $0.88/100g
- Highest
- $0.88/100g
At the average price
Pak'nSave · 100gNow$0.88/100gAll-time low
Pak'nSave · 500gLast seen 14 Jul$0.88/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.06/100g
9 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Leggo's | 100g | $4.41 | $0.88/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Leggo's | 100g | $4.39 | $0.88/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Leggo's | 500g | $4.39 | $0.88/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Leggo's | 100g | $5.29 | $1.06/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$4.41$0.88/100gBest
Leggo's · 100g
$4.39$0.88/100g
Leggo's · 100g
$4.39$0.88/100g
Leggo's · 500g
$5.29$1.06/100g
Leggo's · 100g
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

Leggo'sBest
Pak'nSaveMushroom Chunky Tomato & Herbs · 500g$0.88/100g$4.39Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveMushroom Chunky Tomato & Herbs Bolognese Sauce · 100g$0.88/100g$4.39Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveMushroom Chunky Tomato & Herbs Bolognese Sauce · 100g$0.88/100g$4.41
New WorldMushroom Chunky Tomato & Herbs Bolognese Sauce · 100g$1.06/100g$5.29Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Leggo's Mushroom Chunky Tomato & Herbs Bolognese Sauce 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Leggo's Mushroom Chunky Tomato & Herbs Bolognese Sauce 500g is $4.39 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026.