Pams Lite Milk — 1L
As of 30 Sept 2026, Pams Lite Milk 1L is cheapest at Pak'nSave at $2.09 ($2.09/1 L) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.09 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $2.39 — currently $2.09 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.21/100ml
- Average
- $0.21/100ml
- Highest
- $0.23/100ml
Pak'nSaveNow$0.21/100mlAll-time low
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$0.21/100ml
New WorldLast seen 15 Jul$0.24/100ml
11 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 1L | $2.09 | $0.21/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1L | $2.09 | $0.21/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1L | $2.09 | $0.21/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1L | $2.39 | $0.24/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Lite Milk 1L cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $2.09 ($2.09/1 L).
- What is the unit price of Pams Lite Milk 1L?
- Priced per 100ml. Pak'nSave offers the best value at $0.21/100ml.
- What is the lowest price ever for Pams Lite Milk 1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Lite Milk 1L is $2.09 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.09 at Pak'nSave.
