Pams Brown Sugar Soft — 1kg

As of 30 Sept 2026, Pams Brown Sugar Soft 1kg is cheapest at Pak'nSave at $2.19 ($0.22/100 g) in New Zealand — about 10% below the 2-retailer average of $2.42.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $1.25 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $2.65 — currently $2.19 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$1.25
Average
$1.89
Highest
$2.45
Lowest ever
$1.25 · Jul '26
Highest ever
$2.65 · Jul '26
Trend
Up 22%
16% above average

13 prices recorded · 11 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Pams

    PamsCheapest

    Pams Brown Sugar Soft · 1kg

    $0.22/100g$2.19Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Pams

    PamsCheapest

    Pams Brown Sugar Soft · 1kg

    $0.22/100g$2.19Pak'nSave

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Pams Brown Sugar Soft 1kg cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $2.19 ($0.22/100 g).
How much does Pams Brown Sugar Soft 1kg cost?
Prices range from $2.19 to $2.65 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $2.42.
What is the unit price of Pams Brown Sugar Soft 1kg?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.22/100g.
Which supermarkets sell Pams Brown Sugar Soft 1kg?
Pams Brown Sugar Soft 1kg is available at Pak'nSave and New World.
What is the lowest price ever for Pams Brown Sugar Soft 1kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Brown Sugar Soft 1kg is $1.25 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.19 at Pak'nSave.