Pams Lite Milk — 3L
As of 1 Oct 2026, Pams Lite Milk 3L is cheapest at New World at $7.05 ($2.35/1 L) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $7.25 — currently $7.05 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.24/100ml
- Average
- $0.24/100ml
- Highest
- $0.30/100ml
New World · 3LNow$0.24/100mlAll-time low
New World · 2LNow$0.24/100ml
New World · 1LNow$0.31/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 15 Jul$0.24/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 14 Jul$0.30/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 15 Jul$0.32/100ml
21 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 3L | $7.05 | $0.24/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 2L | $4.72 | $0.24/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 1L | $3.10 | $0.31/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 1L | $3.19–$7.25 | $0.24/100ml–$0.32/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1L | $4.88 | $0.24/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1L | $2.99 | $0.30/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
New WorldLite · 3L$2.35/1L$7.05
New WorldLite · 2L$2.36/1L$4.72
Pak'nSaveLite Milk Value · 1L$2.44/1L$4.88Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveLite Milk · 1L$2.99/1L$2.99Last seen 14 Jul · not compared
New WorldValue Lite Milk · 1L$3.10/1L$3.10
Pak'nSaveValue Lite Milk · 1L$3.19/1L$3.19Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Lite Milk 3L cheapest?
- New World has the lowest price at $7.05 ($2.35/1 L).
- What is the unit price of Pams Lite Milk 3L?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.23/100ml.
- What is the lowest price ever for Pams Lite Milk 3L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Lite Milk 3L is $2.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.05 at New World.
