Arataki Clover Blend Honey — 250g
As of 30 Sept 2026, Arataki Clover Blend Honey 250g is cheapest at New World at $6.39 ($2.56/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.69 at Woolworths NZ (30 Sept); highest: $17.49 — currently $6.39 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.75/100g
- Average
- $2.00/100g
- Highest
- $2.00/100g
Pak'nSave · 100gNow$2.00/100g
New World · 500gNow$2.34/100g
New World · 250gNow$2.56/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.96/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$2.32/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$2.34/100g
10 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Arataki | 100g | $9.99 | $2.00/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Arataki | 500g | $11.69 | $2.34/100g | In stock | 30 Sept | |
| Arataki | 250g | $6.39 | $2.56/100g | In stock | 30 Sept | |
| Arataki | 100g | $4.89 | $1.96/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Arataki | 100g | $5.79 | $2.32/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Arataki | 100g | $11.69 | $2.34/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Arataki | 250g | $4.69 | — | In stock | 30 Sept | |
| Arataki | 500g | $10.49 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

AratakiBest
Woolworths NZClover · 250g$4.69
Woolworths NZClover · 500g$10.49
New WorldClover Blend · 100g$1.96/100g$4.89Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveClover Blend Honey · 100g$2.00/100g$9.99
Pak'nSaveBlend Clover Honey · 100g$2.32/100g$5.79Last seen 15 Jul · not compared
New WorldClover Blend · 500g$2.34/100g$11.69
New WorldBlend Clover Honey · 100g$2.34/100g$11.69Last seen 15 Jul · not compared
New WorldClover Blend · 250g$2.56/100g$6.39
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Arataki Clover Blend Honey 250g cheapest?
- New World has the lowest price at $6.39 ($2.56/100 g).
- What is the unit price of Arataki Clover Blend Honey 250g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $2.56/100g.
- What is the lowest price ever for Arataki Clover Blend Honey 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Arataki Clover Blend Honey 250g is $4.69 at Woolworths NZ (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.39 at New World.
