Pams Organic Diced Tomatoes — 1kg
Lowest recorded price: $1.35 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $6.73. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.34/100g
- Average
- $0.62/100g
- Highest
- $0.62/100g
20% below average
Pak'nSave · 1kgNow$0.50/100g
New World · 400gNow$0.62/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.50/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 15 Jul$0.67/100g
6 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 1kg | $1.35–$1.99 | $0.34/100g–$0.50/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 400g | $2.49 | $0.62/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $1.99 | $0.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $6.73 | $0.67/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Pams Organic Diced Tomatoes 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Organic Diced Tomatoes 1kg is $1.35 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026.