LeaderBrand Crispy Salad with Dressing — 300g
As of 30 Sept 2026, LeaderBrand Crispy Salad with Dressing 300g is cheapest at New World at $5.49 ($18.30/1 kg) in New Zealand — about 6% below the 2-retailer average of $5.82.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $6.79 — currently $5.49 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.55/100g
- Average
- $1.89/100g
- Highest
- $1.90/100g
34 prices recorded · 22 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LeaderBrand | 1kg | $4.99 | $1.66/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| LeaderBrand | 300g | $5.49 | $1.83/100g | In stock | 30 Sept | |
| LeaderBrand | 300g | $2.99–$5.69 | $1.00/100g–$1.90/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| LeaderBrand | 300g | $6.15 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is LeaderBrand Crispy Salad with Dressing 300g cheapest?
- New World has the lowest price at $5.49 ($18.30/1 kg).
- How much does LeaderBrand Crispy Salad with Dressing 300g cost?
- Prices range from $5.49 to $6.15 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $5.82.
- What is the unit price of LeaderBrand Crispy Salad with Dressing 300g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.83/100g.
- Which supermarkets sell LeaderBrand Crispy Salad with Dressing 300g?
- LeaderBrand Crispy Salad with Dressing 300g is available at New World and Woolworths NZ.
- What is the lowest price ever for LeaderBrand Crispy Salad with Dressing 300g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for LeaderBrand Crispy Salad with Dressing 300g is $2.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $5.49 at New World.

