Pams Everything Chopped Salad Kit — 1kg
As of 30 Sept 2026, Pams Everything Chopped Salad Kit 1kg is cheapest at Pak'nSave at $6.49 ($18.54/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.99 at New World (14 Jul); highest: $6.54 — currently $6.49 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.43/100g
- Average
- $1.43/100g
- Highest
- $1.87/100g
13 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 350g | $5.49 | $1.57/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $6.49 | $1.85/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 350g | $5.49–$6.54 | $1.57/100g–$1.87/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $6.54 | $1.87/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveEverything Chopped Salad Kit · 350g$15.69/1kg–$18.69/1kg$5.49–$6.54Last seen 15 Jul · not compared
New WorldEverything Chopped Salad Kit · 350g$15.69/1kg$5.49
Pak'nSaveEverything Chopped Salad Kit · 1kg$18.54/1kg$6.49
Pak'nSaveEverything Chopped Salad Kit · 1kg$18.69/1kg$6.54Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Everything Chopped Salad Kit 1kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $6.49 ($18.54/1 kg).
- What is the unit price of Pams Everything Chopped Salad Kit 1kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.85/100g.
- What is the lowest price ever for Pams Everything Chopped Salad Kit 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Everything Chopped Salad Kit 1kg is $4.99 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.49 at Pak'nSave.