Royal Gala Apples — 1kg
As of 30 Sept 2026, Royal Gala Apples 1kg is cheapest at New World at $5.89 ($5.89/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.29 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $7.99 — currently $5.89 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.23/100g
- Average
- $0.39/100g
- Highest
- $0.52/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.48/100gLow
Pak'nSave · 1kgNow$0.50/100g
New World · 1.5kgNow$0.53/100g
New World · 1kgNow$0.59/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.50/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.60/100g
25 prices recorded · 16 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Yummy Fruit | 1kg | $7.19–$7.99 | $0.48/100g–$0.53/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Royal Gala | 1kg | $4.99–$5.19 | $0.50/100g–$0.52/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1.5kg | $7.99 | $0.53/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $5.89 | $0.59/100g | In stock | 30 Sept | |
| New World | 1kg | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| New World | 1kg | $5.99 | $0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Woolworths | 1.5kg | $7.95 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | Standard | $5.85 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

- 2

- 3

- 4

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Royal Gala Apples 1kg cheapest?
- New World has the lowest price at $5.89 ($5.89/1 kg).
- What is the unit price of Royal Gala Apples 1kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.59/100g.
- What is the lowest price ever for Royal Gala Apples 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Royal Gala Apples 1kg is $2.29 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.89 at New World.