Wattie's Tomato & Vegetable Soup — 380g
As of 30 Sept 2026, Wattie's Tomato & Vegetable Soup 380g is cheapest at New World at $5.99 ($1.58/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.50 at Woolworths NZ (14 Jul); highest: $5.99 — currently $5.99 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.23/100g
- Average
- $1.23/100g
- Highest
- $1.52/100g
Pak'nSave · 380gNow$1.29/100g
New World · 380gNow$1.58/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.52/100g
5 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 380g | $4.89 | $1.29/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 380g | $5.99 | $1.58/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $5.79 | $1.52/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $4.50 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Wattie's Tomato & Vegetable Soup 380g cheapest?
- New World has the lowest price at $5.99 ($1.58/100 g).
- What is the unit price of Wattie's Tomato & Vegetable Soup 380g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.58/100g.
- What is the lowest price ever for Wattie's Tomato & Vegetable Soup 380g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Tomato & Vegetable Soup 380g is $4.50 at Woolworths NZ (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.99 at New World.
