Capsicum Peppers Bag Mixed — 500g
As of 30 Sept 2026, Capsicum Peppers Bag Mixed 500g is cheapest at New World at $6.99 ($13.98/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.00 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $12.00 — currently $6.99 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.00/100g
- Average
- $1.01/100g
- Highest
- $1.80/100g
New World · 500gNow$1.00/100gAll-time low
New World · 500gNow$1.40/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$1.80/100g
4 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 500g | $4.99 | $1.00/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 500g | $6.99 | $1.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Value | 1kg | $8.99 | $1.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| King | 2 pack | $8.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | 175g | $6.95 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | ea | $5.99–$7.99 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Capsicum Peppers Bag Mixed 500g cheapest?
- New World has the lowest price at $6.99 ($13.98/1 kg).
- What is the unit price of Capsicum Peppers Bag Mixed 500g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.40/100g.
- What is the lowest price ever for Capsicum Peppers Bag Mixed 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Capsicum Peppers Bag Mixed 500g is $4.00 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.99 at New World.



