Pams Split Yellow Peas — 500g

As of 30 Sept 2026, Pams Split Yellow Peas 500g is cheapest at Pak'nSave at $1.89 ($3.78/1 kg) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $1.89 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $1.89 — currently $1.89 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$1.89
Average
$1.89
Highest
$1.89
Lowest ever
$1.89 · Jul '26
Highest ever
$1.89 · Jul '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Pams

    PamsCheapest

    Pams Split Yellow Peas · 500g

    $3.78/1kg$1.89Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Pams

    PamsCheapest

    Pams Split Yellow Peas · 500g

    $3.78/1kg$1.89Pak'nSave
1 brand available
Pak'nSave
  1. 1Pams

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Pams Split Yellow Peas 500g cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $1.89 ($3.78/1 kg).
What is the unit price of Pams Split Yellow Peas 500g?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.38/100g.
What is the lowest price ever for Pams Split Yellow Peas 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Split Yellow Peas 500g is $1.89 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $1.89 at Pak'nSave.