Meadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt — 160g
As of 30 Sept 2026, Meadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt 160g is cheapest at New World at $3.19 ($1.99/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.89 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $9.69 — currently $3.19 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.00/100g
- Average
- $0.85/100g
- Highest
- $2.89/100g
Pak'nSave · 800gNow$1.10/100g
New World · 800gNow$1.21/100g
Pak'nSave · 160gNow$1.81/100g
New World · 160gNow$1.99/100g
Pak'nSave · 800gLast seen 15 Jul$0.95/100g
New World · 160gLast seen 15 Jul$1.99/100g
24 prices recorded · 20 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Meadow Fresh | 800g | $8.59–$8.79 | $1.07/100g–$1.10/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Fresh | 800g | $9.69 | $1.21/100g | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Fresh | 160g | $2.89 | $1.81/100g | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Fresh | 160g | $3.19 | $1.99/100g | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Fresh | 800g | $7.59 | $0.95/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 160g | $7.59 | $0.95/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 160g | $3.19 | $1.99/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 800g | $9.65 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Meadow FreshBest
Pak'nSaveGreek · 800g$0.95/100g$7.59Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveNatural Greek · 160g$0.95/100g$7.59Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveNatural Greek · 800g$1.07/100g–$1.10/100g$8.59–$8.79
New WorldNatural Greek · 800g$1.21/100g$9.69
Pak'nSaveNatural Greek · 160g$1.81/100g$2.89
New WorldNatural · 160g$1.99/100g$3.19
New WorldNatural Greek · 160g$1.99/100g$3.19Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZGreek · 800g$9.65
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Meadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt 160g cheapest?
- New World has the lowest price at $3.19 ($1.99/100 g).
- What is the unit price of Meadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt 160g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.99/100g.
- What is the lowest price ever for Meadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt 160g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Meadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt 160g is $2.89 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $3.19 at New World.
