Standard — 3kg

As of 30 Sept 2026, Standard 3kg is cheapest at Pak'nSave at $6.99 ($2.33/1 kg) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $6.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $9.99 — currently $6.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$0.23/100g
Average
$0.32/100g
Highest
$0.40/100g
Lowest ever
$0.23/100g · Sep '26
Highest ever
$0.40/100g · Sep '26
Trend
Down 27%
27% below average

5 prices recorded · 5 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest (overall)

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 13kg

    Cheapest

    3kg

    $2.33/1kg$6.99Pak'nSave
  2. 2Pams

    Pams

    Pams Washed White Potatoes · 1kg

    $4.00/1kg$9.99Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 13kg

    Cheapest

    3kg

    $2.33/1kg$6.99Pak'nSave
  2. 2Pams

    Pams

    Pams Washed White Potatoes · 1kg

    $4.00/1kg$9.99Pak'nSave

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Standard 3kg cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $6.99 ($2.33/1 kg).
What is the unit price of Standard 3kg?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.23/100g.
What is the lowest price ever for Standard 3kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Standard 3kg is $6.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.99 at Pak'nSave.