Mini Peppers — 175g

As of 30 Sept 2026, Mini Peppers 175g is cheapest at New World at $9.99 ($57.09/1 kg) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $6.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $9.99 — currently $9.99 at New World. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$3.99/100g
Average
$4.27/100g
Highest
$4.28/100g
Lowest ever
$3.99/100g · Sep '26
Highest ever
$5.71/100g · Sep '26
Trend
Up 7%
At the average price

5 prices recorded · 4 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Mini Peppers Standard

    Mini Peppers StandardCheapest

    175g

    $42.80/1kg$7.49Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Mini Peppers Standard

    Mini Peppers StandardCheapest

    175g

    $42.80/1kg$7.49Pak'nSave

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Mini Peppers 175g cheapest?
New World has the lowest price at $9.99 ($57.09/1 kg).
What is the unit price of Mini Peppers 175g?
Priced per 100g. New World offers the best value at $5.71/100g.
What is the lowest price ever for Mini Peppers 175g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Mini Peppers 175g is $6.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $9.99 at New World.