Chia Seeds Standard — 1kg

As of 30 Sept 2026, Chia Seeds Standard 1kg is cheapest at Pak'nSave at $23.90 ($2.39/100 g) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $23.90 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $24.90 — currently $23.90 at Pak'nSave. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price over time
Lowest
$23.90
Average
$23.92
Highest
$24.90
Lowest ever
$23.90 · Sep '26
Highest ever
$24.90 · Sep '26
Trend
Down 4%
At the average price

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Chia Seeds Standard

    Chia Seeds StandardCheapest

    1kg

    $2.39/100g$23.90Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Chia Seeds Standard

    Chia Seeds StandardCheapest

    1kg

    $2.39/100g$23.90Pak'nSave
1 brand available
New WorldPak'nSave
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Chia Seeds Standard 1kg cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $23.90 ($2.39/100 g).
What is the unit price of Chia Seeds Standard 1kg?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.39/100g.
What is the lowest price ever for Chia Seeds Standard 1kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Chia Seeds Standard 1kg is $23.90 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $23.90 at Pak'nSave.