Pams Classic Tomato Pasta Sauce — 510g
As of 1 Oct 2026, Pams Classic Tomato Pasta Sauce 510g is cheapest at Pak'nSave at $2.99 ($0.59/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.88 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $3.29 — currently $2.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.45/100g
- Average
- $0.47/100g
- Highest
- $0.55/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.55/100g
New World · 100gNow$0.59/100g
Pak'nSave · 510gNow$0.59/100g
New World · 100gNow$0.65/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$0.52/100g
18 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 100g | $1.88 | $0.45/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $2.29 | $0.55/100g | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 510g | $2.99 | $0.59/100g | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 100g | $2.49 | $0.59/100g | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 100g | $3.29 | $0.65/100g | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 100g | $2.65 | $0.52/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 100g | $2.99 | $0.59/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveClassic Tomato · 100g$0.45/100g$1.88
Pak'nSaveClassic Tomato Pasta Sauce · 100g$0.52/100g$2.65Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveClassic Tomato · 100g$0.55/100g$2.29
New WorldClassic Tomato · 100g$0.59/100g$2.49
Pak'nSaveClassic Tomato · 510g$0.59/100g$2.99
Pak'nSaveClassic Tomato Pasta Sauce · 100g$0.59/100g$2.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldClassic Tomato Pasta Sauce · 100g$0.65/100g$3.29
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Classic Tomato Pasta Sauce 510g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $2.99 ($0.59/100 g).
- What is the unit price of Pams Classic Tomato Pasta Sauce 510g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.59/100g.
- What is the lowest price ever for Pams Classic Tomato Pasta Sauce 510g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Classic Tomato Pasta Sauce 510g is $1.88 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.99 at Pak'nSave.
