Wattie's Spaghetti Tomato Sauce — 3 x 420g
As of 30 Sept 2026, Wattie's Spaghetti Tomato Sauce 3 x 420g is cheapest at New World at $6.79 ($0.54/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.52 at New World (14 Jul); highest: $7.19 — currently $6.79 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.04/100g
- Average
- $0.43/100g
- Highest
- $0.46/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.45/100g
Pak'nSave · 3 x420gNow$0.50/100g
New World · 100gNow$0.69/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.88/100g
New World · 100gNow$1.07/100g
New World · 420gLast seen 15 Jul$0.05/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
114 prices recorded · 41 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 100g | $1.89–$2.69 | $0.45/100g–$0.64/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 3 x420g | $5.79–$6.29 | $0.46/100g–$0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 3 x 420g | $6.79 | $0.54/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $2.89 | $0.69/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $5.79 | $0.88/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $7.09 | $1.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 420g | $6.49 | $0.05/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $2.79 | $0.07/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 420g | $1.79 | $0.43/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $5.99 | $0.48/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 220g | $5.99 | $0.91/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 3 pack | $7.19 | — | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $2.75 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Wattie'sBest
Pak'nSaveSpaghetti in Tomato Sauce · 420g$0.43/100g$1.79Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveIn Sauce Spaghetti Tomato · 100g$0.45/100g–$0.64/100g$1.89–$2.69
Pak'nSaveSpaghetti in Tomato Sauce · 3 x420g$0.46/100g–$0.50/100g$5.79–$6.29
Pak'nSave100g$0.48/100g$5.99Last seen 14 Jul · not compared
New WorldSpaghetti · 3 x 420g$0.54/100g$6.79
New World100g$0.69/100g$2.89
Pak'nSaveSpaghetti In Tomato Sauce · 100g$0.88/100g$5.79
New WorldSpaghetti In Tomato Sauce · 220g$0.91/100g$5.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSpaghetti In Tomato Sauce · 100g$1.07/100g$7.09
Woolworths NZIn Sauce Spaghetti Tomato · 100g$2.75
Woolworths NZ3 pack$7.19
New WorldSpaghetti in Tomato Sauce · 420g$0.52/1kg$6.49Last seen 15 Jul · not compared
New WorldIn Sauce Spaghetti Tomato · 100g$0.66/1kg$2.79Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Wattie's Spaghetti Tomato Sauce 3 x 420g cheapest?
- New World has the lowest price at $6.79 ($0.54/100 g).
- What is the unit price of Wattie's Spaghetti Tomato Sauce 3 x 420g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.54/100g.
- What is the lowest price ever for Wattie's Spaghetti Tomato Sauce 3 x 420g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Spaghetti Tomato Sauce 3 x 420g is $0.52 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $6.79 at New World.
