Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal — 350g
As of 30 Sept 2026, Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal 350g is cheapest at Pak'nSave at $3.49 ($1.00/100 g) in New Zealand — about 3% below the 2-retailer average of $3.59.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.49 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $5.59 — currently $3.49 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.00/100g
- Average
- $1.28/100g
- Highest
- $1.45/100g
Pak'nSave · 350gNow$1.00/100gAll-time low
New World · 350gNow$1.60/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 14 Jul$1.45/100g
9 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 350g | $3.49 | $1.00/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 350g | $3.69 | $1.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 350g | $4.49 | $1.28/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $5.09 | $1.45/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

Wattie'sBest
Pak'nSaveThree Cheese Creamy Mushroom & Bacon · 350g$1.00/100g$3.49
Pak'nSaveThree Cheese Creamy Mushroom & Bacon · 350g$1.28/100g$4.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveThree Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal · 100g$1.45/100g$5.09Last seen 14 Jul · not compared
New WorldThree Cheese Creamy Mushroom & Bacon · 350g$1.60/100g$3.69
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal 350g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $3.49 ($1.00/100 g).
- How much does Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal 350g cost?
- Prices range from $3.49 to $3.69 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $3.59.
- What is the unit price of Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal 350g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.00/100g.
- Which supermarkets sell Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal 350g?
- Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal 350g is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal 350g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Three Cheese Creamy Mushroom & Bacon Tortellini Pasta Meal 350g is $3.49 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.49 at Pak'nSave.