Perfect Italiano Mozzarella Cheese Shredded · NZ — 250g
As of 1 Oct 2026, Perfect Italiano Mozzarella Cheese Shredded · NZ 250g is cheapest at Pak'nSave at $8.69 ($3.48/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $8.69 at Pak'nSave (1 Oct); highest: $16.90 — currently $8.69 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.06/100g
- Average
- $3.06/100g
- Highest
- $3.12/100g
Pak'nSave · 100gNow$3.12/100g
New World · 500gNow$3.38/100g
Pak'nSave · 250gNow$3.48/100gLow
New World · 250gNow$4.40/100g
9 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Perfect Italiano | 100g | $15.59 | $3.12/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Perfect Italiano | 500g | $16.89 | $3.38/100g | In stock | 1 Oct | |
| Perfect Italiano | 250g | $8.69 | $3.48/100g | In stock | 1 Oct | |
| Perfect Italiano | 250g | $9.49 | $4.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Perfect Italiano | 100g | $15.29 | $3.06/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Perfect Italiano | 500g | $16.90 | — | In stock | 1 Oct | |
| Perfect Italiano | 250g | $9.50 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Perfect ItalianoBest
Pak'nSaveMozzarella · 100g$3.06/100g$15.29Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveMozzarella · 100g$3.12/100g$15.59
New WorldMozzarella · 500g$3.38/100g$16.89
Pak'nSaveShredded Mozzarella · NZ · 250g$3.48/100g$8.69
New WorldMozzarella Cheese · NZ · 250g$4.40/100g$9.49
Woolworths NZMild · 250g$9.50
Woolworths NZMild · 500g$16.90
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Perfect Italiano Mozzarella Cheese Shredded · NZ 250g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $8.69 ($3.48/100 g).
- What is the unit price of Perfect Italiano Mozzarella Cheese Shredded · NZ 250g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $3.48/100g.
- What is the lowest price ever for Perfect Italiano Mozzarella Cheese Shredded · NZ 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Perfect Italiano Mozzarella Cheese Shredded · NZ 250g is $8.69 at Pak'nSave (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $8.69 at Pak'nSave.
