Country Soft Lite Dairy Blend Spread — 500g
Lowest recorded price: $3.29 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $5.99. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.66/100g
- Average
- $0.70/100g
- Highest
- $0.96/100g
9% above average
Pak'nSave · 100gNow$0.76/100g
Pak'nSave · 500gLast seen 15 Jul$0.66/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$0.66/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.20/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.20/100g
10 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Country Soft | 100g | $3.79–$4.79 | $0.76/100g–$0.96/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Country Soft | 500g | $3.29 | $0.66/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Country Soft | 100g | $3.29 | $0.66/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Country Soft | 100g | $5.99 | $1.20/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Country Soft | 100g | $5.99 | $1.20/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$3.79–$4.79$0.76/100g–$0.96/100gBest
Country Soft · 100g
$3.29$0.66/100g
Country Soft · 500g
$3.29$0.66/100g
Country Soft · 100g
$5.99$1.20/100g
Country Soft · 100g
$5.99$1.20/100g
Country Soft · 100g
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

Country SoftBest
Pak'nSaveLite · 500g$0.66/100g$3.29Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLite · 100g$0.66/100g$3.29Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLite Dairy Blend Spread · 100g$0.76/100g–$0.96/100g$3.79–$4.79
New WorldLite Dairy Blend Spread · 100g$1.20/100g$5.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldLite · 100g$1.20/100g$5.99Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Country Soft Lite Dairy Blend Spread 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Country Soft Lite Dairy Blend Spread 500g is $3.29 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026.